آشنایی با گفتار درمانی : نوشته احمد رضا خاتون آبادی : آپادانا خرداد - مرداد 1389
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱۱   کلمات کلیدی: گفتار درمانی ،احمد رضا خاتون آبادی

آشنایی با " گفتار درمانی "

چندی پیش از احمد رضای عزیز خواهش کردم که شرحی در مورد رشته تحصیلی و تخصصش       " گفتار درمانی " برای خوانندگان آپادانا بنویسد که هم موجب شناخت ما از این رشته نسبتا کمتر شناخته شده گردد و هم با این خویشاوند کوشا و دانش پژوهمان بیشتر آشنا شویم .

هم چنین به خواهش من در مورد سوابق تحصیلی و کاری خود ، خلاصه ای نگاشتند، که در انتهای مقاله می خوانید . 

 

 ماه هاست که برادر عزیزم آقای محمد مدنی از من خواسته اند تا مختصری درباره رشته تحصیلی ام یعنی گفتاردرمانی بنویسم ولی با توجه به مشغله فراوانی که داشتم، این فرصت فراهم نمی شد تا خوشبختانه مددی شامل حالم شد تا هم اکنون دست بر قلم نهم:

 گفتار یکی از نعمات الهی است که در قرآن کریم در سوره "الرحمن" بعد از اشاره به خلقت انسان در مورد آن می فرماید "علمه البیان".  در امور روزمره هم که نیاز به توضیح نیست و اهمیت آن به وضوح قابل مشاهده است خصوصا در جامعه امروز که عمده ارتباطات به واسطه گفتار صورت می گیرد. گفتاردرمانی را بعنوان علم همراه هنر تلقی می کنند و علت آن اینست که فرد درمانگر بعد از فرا گرفتن علم آن باید با هنرمندی آن را بکار گیرد. چون که مرحله اول بکارگیری آن، برقراری ارتباط با فرد است و این مهم در برخی موارد واقعا کار بس دشواری است. خصوصاً با افراد مبتلا به اختلال گفتار.

 گفتاردرمانی به تشخیص، ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان می پردازد.

 اختلالات گفتار و زبان به 4 گروه اصلی تقسیم می شوند که شامل: اختلالات تولیدی (اختلال در تلفظ صداهای گفتاری)، اختلالات صوتی (مثل گرفتگی صدا)، اختلالات روانی گفتار(مثل لکنت) و اختلالات زبانی (مثل کودکانی که با تأخیر شروع به صحبت می کنند و یا اختلالات گفتار و زبانی که بعد از سکته مغزی،  ضربه مغزی، جراحی تومورهای مغزی، فلج مغزی رخ می دهند.) می باشند.

این رشته در ایران از 1352 برای دوره لیسانس دانشجو می پذیرفته است و در حال حاضر نیز تا مقطع دکترای تخصصی پذیرش دانشجو دارد.

ولی اجازه دهید بحث را تخصصی تر کنم و گذری بر خلقت حضرت باری تعالی کنیم و ببینیم که واقعاً چه نعمت و سرمایه بزرگی در اختیار ماست. مغز انسان متشکل از حدود یک بیلیون سلول عصبی است. قشر مغز را اصطلاحاً کورتکس می نامند. کورتکس به 4 قسمت تقسیم می شود که لوبهای مغزی نامیده می شود. در مغز مناطقی وجود دارند که خاص گفتار هستند. نواحی تولید گفتار در ناحیه جلویی مغز و ناحیه درک گفتار در لوب گیجگاهی قرار دارند. نواحی هم وجود دارند که مخصوص خواندن و نوشتن می باشند. ساختارهایی هم در زیر کورتکس قرار دارند که وظیفه تولید و درک گفتار را دارند. جالب تر اینکه برای تولید یک کلمه باید فعل و انفعالات متعددی در سطح سلولی و مولکولی صورت گیرند که زمانی در حد ثانیه و میلی ثانیه بخود اختصاص می دهند و واقعاً زمانی که انسان فکر می کند متوجه می شود که جز ذکر حضرت حق و آنچه او دوست دارد زبانش را به کلمه دیگری آغشته نکند ولی افسوس و صد افسوس!!!

در اینجا بیایید با هم امتحانی کنیم تا بهتر ارزش تکلم این نعمت الهی را بفهمیم: در یک مهمانی هرچه می شنوید یا از شما سوالی پرسیده می شود تلاش کنید پاسخ دهید و چیزی بگویید ولی اجتناب کنید! چه حسی به شما دست می دهد؟! حالا در این آزمایش شما از عمد چیزی نگفتید، فکر کنید چیزی مانع شما در گفتن شود و شما تمام تلاش خودتان را بکار می برید  ولی نمی توانید کلامی بر زبان آورید  و از این نمونه ها بسیار است که در این مجمل نمی گنجد و به این نتیجه می رسیم که:

هر بن موی من ار گردد زبان

هر دهانش را بدی هفتصد زبان

کی توانم ای برون از چند و چون

آیم از یک عهده شکرت برون

گفتاردرمانی در ایران در حال حاضر عمدتا بصورت درمانهای رفتاری می باشد. ولی اخیرا بسته به نوع اختلال از نرم افزار و ابزارهای الکترونیکی مخصوص نیز استفاده می شود. بسته به نوع اختلال (اختلال زبانی، روانی گفتار، صوتی، و یا تولیدی) تکنیک های درمانی متفاوت هستند ولی آنچه در همگی مشترک هستند عبارتند از تقلید، تکرار، مشابه سازی. هر کدام از این تکنیک ها مبنای مغزی دارند. به عنوان مثال درباره تقلید گفته می شود که منطقه ای در ناحیه پیشانی سمت چپ مغز وجود دارد که به تقلید نواحی صورت و دهان حساسیت نشان می دهد. در صورتی که فردی بتواند حرکات صورت و نواحی دهانی و در انتها حروف و کلمات دیگری را تقلید کند در واقع این ناحیه تحریک شده است و در صورتی که این ناحیه بطور دقیق و کامل کار کند یادگیری صورت می گیرد.                                 

                                      احمد رضا خاتون آبادی

 

آقای احمد رضا خاتون آبادی ، فرزند آقای مهدی خاتون آبادی و نوه مرحوم میر سید حسین خاتون آبادی مشهور به آزاد هستند و مادر ایشان خانم فاطمه مدنی پور دختر مرحوم حاج میرزا عباس مدنی پور می باشند.

ایشان تحصیلات دبیرستانی خود را در سال 1372 در  دبیرستان ادب اصفهان به اتمام رساندند . در سال 1376 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشکده توانبخشی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدند . در سال 1383 مقطع کارشناسی ارشد گفتاردرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران را با موفقیت به پایان رساندند. از مهرماه 1388 تحصیل در مقطع دکترای تخصصی گفتاردرمانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران را شروع کرده و هم اکنون ترم دوم را پشت سر می گذارند.

مسئولیت های اجرایی و آموزشی در حال حاضر:

عضو هیئت علمی گروه گفتاردرمانی، از 1384 تا کنون

معاون دانشجویی فرهنگی دانشکده توانبخشی، از 1387 تاکنون

 معاون گروه گفتاردرمانی، از 1387 تاکنون

سرپرست روابط عمومی دانشکده توانبخشی، از 1387 تاکنون

دبیر هم اندیشی اساتید هیئت علمی دانشکده توانبخشی، از 1388 تاکنون

سرپرست آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی زبان و شناخت گروه گفتاردرمانی، از آغاز 1389 تاکنون

احمد رضای عزیز در سال 1382 با خانم فاطمه نعمت اللهی دختر حاج اکبر آقا نعمت اللهی ازدواج کردند و "امیر محمد" نازنین ثمره این پیوند است .

برای این زوج دوست داشتنی آرزوی موفقیت در همه عرصه های زندگی را داریم .  

لطفا تصاویر مربوطه را با کمک فیلتر شکن ببینید