نظری و سخنی در باب نیایشگاه : مهندس رضا مدنی : آپادانا شهریور - مهر 1389
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٧   کلمات کلیدی: رضا مدنی ،نیایشگاه

سخنی و نظری در مورد ساختمان نیایشگاه میر عماد

 

جبین را سجده فرسای ره پیر مغان کردم

به بام کعبه دل میزنم ناقوس ترسا را

 

با سلام و تحیت

احتراماً از مساعی سرور گرامی جناب آقای محمد مدنی به جهت  پیگیری و درج گزارش ویژه نیایشگاه میرعماد تشکر نموده ، ضمن تقدیر از همراهی جناب آقای مهندس میرعمادی ،  با ملحوظ نمودن آیه شریفه " ان اکرمکم عندالله اتقکم " مبنی بر اینکه تنها ملاک برتری تقوای الهی است و همانا هیئت و هیبت کاخ و بارگاه و گنبدخانه ، شان  و مقام و منزلتی را   حاصل نمی نماید و  با عنایت به اینکه طرح اولیه ساختمان جدید الاحداث مشروط بر حفظ چهارطاقی قدیمی مورد تایید و تصویب مجمع فامیلی قرار گرفته بود و در ارتباط با تغییر طرح و آنچه از آن به ضرورت تخریب چهارطاقی ، یاد شده  نظرخواهی و تاییدی از بزرگان فامیل اخذ نگردیده است ، صرفاً در کالبد یک تماشاگر و نه بیش از آن مواردی را بشرح ذیل بعنوان نکات مبهم پیرامون عمارت مزبور  و بنای آن ، معروض مینمایم تا مگر در فرصتی دیگر توضیحاتی بر آن مرقوم فرمایند.

1- به نظرمیرسد ابعاد گنبد ساخته شده با ابعاد ساختمان زیرین آن در تناسب نبوده و گنبد به مراتب از ساختمان بزرگتر باشد . مضاف بر اینکه ساختار نمای برونی گنبد و ساختمان نیز به لحاظ نوع ، رنگ و سایز آجرها  از هارمونی و هماهنگی لازم برخوردار نمیباشد.

2- وجود شیشه های ثابت و مشجر دو جداره در ترکیبی با شبکه آجر نما علاوه بر تاریک نمودن نسبی فضای داخلی عمارت امکان تهویه طبیعی هوا را نیز از بین برده و علاوه برپایین آوردن ضریب امنیتی درون ساختمان بدلیل عدم وجود دید  و اشراف بیرونی ، در صورت صدمه دیدن هر یک از حبابهای شیشه ای نیز امکان تعویض آن براحتی میسر نمی باشد.

3- جهت نورپردازی گنبد و ساختمان و روشنایی فضای بیرونی هیچگونه طراحی و اقدام خاصی صورت نگرفته است در حالیکه در چهارطاقی قدیمی بر روی هر رکن 2 چراغ (مجموعاً 8 چراغ) تعبیه گردیده بود و بهر کیفیت تا حدودی پاسخگوی تاریکی شبانگاهی اطراف بنا بود.

4- تخریب برخی از آثار قبور حاشیه ساختمان  از جمله مرقد مطهر جناب آقای فاتحی -  از وعاظ قدیمی و بسیار خوشنام اصفهان -  و همسرشان  و متاسفانه عدم بهسازی و ترمیم  شایسته آن که بدلیل بزرگواری و  شخصیت والای بازماندگان ایشان  مورد اغماض قرار گرفت  از جمله ایراداتی است که پاسخ آن در خور توجه است.

5- هیچگونه فضای سبز و طراحی خاصی برای محوطه بیرونی ساختمان منظور نگردیده  است.

6- در ارتباط با فضای درونی عمارت نیز  به نظر میرسد با توجه به ملزومات و تجهیزات مدرن امروزی عدم تعبیه سیستم صوتی ، حرارتی و برودتی ، نورپردازی و حفاظتی از جمله مواردیست  که مستلزم بررسی و تجدید نظر خواهد بود.

7- مدت زمان بسیار طولانی احداث بنا  همراه با  عدم انضباط ، ساماندهی ، نظارت  و نظافت کارگاه ساختمانی در دوران مذکور از جمله ایرادات وارده و مورد اتفاق نظر عموم افرادیست که هر کدام به عللی در طی سنوات گذشته به این گورستان مراجعاتی داشته اند.

8- نظر به اینکه عمارت قدیمی(چهار طاقی معروف) به لحاظ استحکام خوشبختانه هیچگونه نقص و ایرادی نداشت و ظاهراً تنها نقیصه اش انحراف جهت قبله آن بوده است ، این پرسش مطرح میگردد که آیا شایسته تر نبود هزینه ساخت عمارت جدید (که البته در گزارش به آن هیچ اشاره ای نگردیده است) صرف ساختن درمانگاه و یا مدرسه و یا هر مرکز عام المنفعه دیگری در دهستان گورت میشد  و باقیات الصالحات ارزنده ای  برای بانیان آن میگردید؟ هرچند که صلاح مملکت خویش خسروان دانند!

9- پیشنهادی نیز جهت جناب آقای محمد مدنی عزیز  دارم که در صورت امکان در حاشیه گزارش اخیر آپادانا نسبت به برگزاری یک نظر سنجی(رفراندوم) به منظور سنجش اقبال ساختمان جدیدالتاسیس نزد آرای فامیلی ،  تمهیدات و اقدام لازم مبذول فرمایند.

10- و اما آخرین مطلب و بقول حضرات آقایان وعاظ " گریز"  این مقال یک سئوال و آن اینکه : همه ما بعنوان فرزندان (خاندان) میرعماد که کم و بیش از دور و نزدیک با شدت  و یا قلت  پیرامون ساختن و ساختمان یک عمارت آنهم در گورستان این چنین به بحث  و مباحثه مینشینیم تا چه اندازه با اصلی به نام صله رحم انس و الفت داریم و بعبارتی جویای حال و احوال مهتران  و بزرگان  و خویشاوندانی  هستیم که به حمدلله هنوز از وجود عزیز و مغتنمشان بهره مند می باشیم؟ 

 

طواف کعبه دل کن اگر دلی داری

 دلست کعبه معنی ، تو گل چه پنداری؟

                                                                                                  

با احترام مجدد

 

سیـد رضا مدنی

 

مرداد 89