مجالس روضه در پاقلعه امروز : نوشته رضا مدنی : آپادانا بهمن 1387
ساعت ۳:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱۱   کلمات کلیدی:

فلک با اهل حق بیداد تا چند روان مصطفی نا شاد تا چند دل آل نبی را کرده ای خون ترا این کج مداری تا کی و چون موافق بس کن این افغان و ماتم سخن کوتاه کن والله اعلم

 

 

 

برای تهیه گزارشی در مورد مجالس روضه خوانی که در حال حاضر در پاقلعه در ایام سوگواری محرم و صفر توسط اعضای فامیل ما برگزار میشود از جناب آقای مهندس رضا مدنی که خود یکی از دست اندر کاران فعال این مراسم هستند ،کمک خواستم و ایشان با لطف تمام این خواهش مرا بجا آوردند. شرح زیر نگاشته ایشان است .

 

****************************

مجالس روضه در پاقلعه امروز ١ ) )

 

الف) خونه کهنه :

 

 دهه اول محرم از 4 لغایت 11 محرم در منزل باباجون ( خونه کهنه){مرحوم آقای آقا  محسن نعمت اللهی} که علی قولی سابقه 30 ساله داشته و البته در سالهای اولیه  که همزمان با دوران طفولیت بنده بود ، در منزل شخصی خودشان  برگزار میشد و در سنوات بعد به علت کمبود فضا و نیز پس از انجام  تغییرات و نوسازی خونه کهنه به این  مکان منتقل شد.

وعاظ شاخص و  برجسته ای طی این سال ها  در این روضه خوانی حضور داشته اند از جمله مرحوم حاج آقای فاتحی ، مرحوم حاج آقا حسین رییس الواعظین ، مرحوم حاج آقا نور عاملی و آقایان روضاتی ، رکن ، سعادتی ، علوی و شریفیان که بعضاً کما کان نیز حضور دارند.

در گروه مداحان نیز تعدد و تکثر زیاد است اما از جمله میتوان به مرحوم حاج مرشد کرمعلی دوامی ، مرحوم مرشد حبیب اله ایزد خواستی ، مرحوم حاج آقا جلال موسوی ، مرحوم حاج احمد صفا و آقایان  قدرت الله نعمت اللهی ، غلامحسین و قدیر علی دوامی ، حاج آقا رضا هوائی ، حاج بهمن طاووسی ، علی طاووسی ، منصور میرفروغی ، حاج حسن خیری و .... اشاره نمود.

روضه ها صبح از حدود ساعت 7 با تلاوت قرآن و زیارتی مخصوص آغاز و به ترتیب با حضور وعاظ و مداحین تا حدود ساعت 11 و  در ایام تاسوعا و عاشورا تا اذان ظهر ادامه می یابد.

صبحانه ها نیز در سنوات اول عمدتاٌ شامل نان و پنیر و سبزی و خرما و حلوا ارده بوده که در سالهای اخیر در بعضی روزها با صبحانه های نذری نظیر آش و ... پذیرایی میگردد. قابل توجه این که هر سال کادر اجرایی مفصلی به امر تهیه و توزیع صبحانه مشغول می باشند که محوریت آن را عمدتا خانمها بهده دارند.

چایی نیز که جزء لاینفک پذیرایی است و البته در برخی سالهای گذشته در بعضی از روزها درکنار چایی با شیر گرم هم پذیرایی شده است. البته با توجه به مشکلات خاص نگهداری و سلامت شیر این برنامه محدود شده است. در روزهای یازدهم محرم نیز بروال گذشته علاوه بر چایی با قهوه نیز پذیرایی میشود

ظهرهای تاسوعا نیز بانوان فامیل و دوستان و اخوان میهمان سفره کرم حضرت قمر بنی هاشم (ع) با میزبانی  پر صدق و صفای مامانجون {سرکار حاجیه خانم فاطمه نعمت اللهی )هستند و بعضاٌ حضور آنها تا شب عاشورا و مراسم طبخ حلوای حضرت سید الشهداء(ع) ادامه خواهد داشت.

همچنین ظهرروزهای  یازدهم هم آقایان مداحین و وعاظ و خدمه و ... میهمان سفره آبگوشت حضرت ابوالفضل العباس (ع) هستند .

تعداد عزاداران هم بسته به روز و ایام و تعطیل بودن مراکز اداری و آموزشی و ... متفاوت و از 50-60 نفر تا حدود 300 نفر در روزهای تاسوعا و عاشورا متغیر است.

دستجات عزاداری نیز عمدتاٌ در سه روز پایانی یعنی 9 ، 10 و 11 محرم می آیند و هر کدام با شیوه ها و مداحان خاص خود حال و هوای متفاوتی را ایجاد می کنند.

طبق روال سالهای گذشته، ظهر عاشورا جمعی از فامیل و دوستان و اخوان در کنار تربت اجدادمان در بقعه تخت فولاد گرد هم آمده و برنامه با حضور هیئت عزاداری محله تخت فولاد و ذکر مصیبت و عزاداری و اقامه نماز و صرف ناهار به انجام میرسد.

تدارکات روضه ها عموماٌ از 7-8 روز قبل با آماده سازی مکان و فضا و نصب پارچه ها و سیاه بستنها و تهیه مقدمات پذیرایی ها آغاز و در روزهای روضه در بخشهای متفاوت و متعدد ادامه می یابد تا اینکه در ظهر روز یازدهم و یا روز دوازدهم با  جمع آوری و ... خاتمه می یابد.

 خدمه از زن و مرد و پیر و جوان عاشقانه حضور دارند و به عشق حضرت ابا عبدالله الحسین و برگزاری با شکوه و آبرومندانه مراسم عزاداری ایشان فعا لیت می نمایند.

حضور ، مدیریت و اقدامات  شبانه روزی دایجون اکبر {جناب آقای حاج اکبر آقا نعمت اللهی } که عملاٌ بلا فا صله پس از برگزاری جشن عید غدیر شروع میشود در کنار ارشادات مامانجون سنگ زیرین این عزاداری است که انشا الله خداوند وجودشان را مستدام و از گزند کسالت و بیماری و نیت و نظر بد محفوظ و مصون بدارد. جای باباجون با دریایی از آرامش و متانت و بزرگواری و دایجون اسماعیل {مرحوم آقای اسماعیل نعمت اللهی }با کوهی از صبر و  مظلومیت ، بی نهایت بی نهایت  خالی است.

 

                                                                           رضا مدنی

 

                   *********************************************

 

آقای رضا مدنی فرزند آقای حاج محمود مدنی و خانم انسیه نعمت اللهی هستند .در سال 1378 در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد فارغ التحصیل شده و از سال 1383 در استانداری اصفهان مشغول بکار میباشند .