روزی روزگاری آپادانا : نوشته محمد مدنی : آپادانا اردیبهشت 1388

روزی روزگاری ، آپادانا

این بار شماره 11 آپادانا را ورق میزنیم . کادر بندی ها ی رنگین ، خطوط منظم و راست ، رنگ آمیزی ها و تصاویر گرافیکی شکیلی که در این شماره به چشم میخورد گویای همکاری  موثر برادر بزرگترم احمد در تهیه آن با من است .

هیچ تاریخی روی آن درج نشده ولی اولین خبری که در ستون "خبرنگاران ما از سراسر کشور گزارش میدهند" نوشته شده این است  : + تهران . شاهنشاه با فرح دیبا عروسی کردند.

 چون تاریخ این واقعه  29 آذر 1338 است ، مجله مورد نظر باید در هفته اول دی ماه  نوشته شده باشد.

فکر نکنید که در مجله ما خبری از مصاحبه نبود . در صفحه 6 با خط خوش احمد عنوان و در زیر آن با خط یک بچه هفت ساله مطالب زیر را می خوانیم :

مصاحبه با خانم بتول نعمت اللهی

سال تولد      1300     تعداد ابچاچ    4       از موش میترسید ؟    خیر         

از غذاها کدام را بیشتر دوست دارید ؟  خورش بوغلمون     

از رنگ ها کدام را بیشتر دوست دارید ؟  قرمز  

اوقات بیکاری را چکار میکنید ؟   بیکاری ندارم    

 از خواننده ها کدام را بیشتر دوست دارید ؟   مرضیه    

 از کتابها که تا بهال  خوانده اید کدام را بیشتر دوست دارید ؟  سفر هشتاد روزه بدور دنیا  از مجله ما خوشتان میاید ؟   بله

مجله دارای صفحه علمی و فنی هم بوده است . در صفحه 7 آن با تیتر "علوم " و مزین به اشکال شمع و کتاب و لامپ و برج ایفل و خط کش و دوات و پرگار و پر و قرع و انبیق که همه با ظرافت کنار هم ردیف ترسیم شده و پیداست که اثر احمد است  ( او هم در آنموقع 14 سالش بود ) و بی اختیار منرا یاد کلیپ آرت های نرم افزار آفیس میاندازد، اینطور میخوانیم :

 

علوم

اختراع آسان ترین دستگاه هوا شناسی

آسان ترین وسیله هوا شناسی را موسسه ما اختراع کرده و اختراع  آن بدست آقای محمد مدنی است حالا میگویم خاسیت این دستگاه چیست اولا (سبک است ) دوما ( اگر پائین باشد باد کم میوزد ) سوما ( اگر وسط باشد باد میوزد ) چهارما ( اگر بالا باشد باد تند میوزد ) پنجما ( اگر باد از طرف خاور به باختر رود آن هم از آن طرف میرود و بالاخره باد از هر طرف بیاید آن هم از همان طرف میرود.

انتهای نقل مطلب

با توصیفاتی که مخترع محترم ارائه داده اند دستگاه اختراعی  بیشتر خصوصیات یک بشر طراز نوین امروزی را دارد تا وسیله هوا شناسی..

                                                              محمد مدنی

/ 0 نظر / 10 بازدید