همایش اکو توریسم : از شیرین مدنی : آپادانا اسفند ماه 1388

بر گزاری همایش اکو توریسم

همزمان با روز درخت کاری

15 اسفند ماه در همایشی با عنوان اکوتوریسم به مناسبت بزرگداشت چهارمین سالگرد تشکیل کمیته ملی طبیعت گردی که در هتل المپیک تهران برگزار میشد شرکت کردم .

همایش در سالن بزرگی با گنجایش تقریبا  سیصد الی سیصد و پنجاه نفر صورت گرفت . برنامه به دوقسمت صبح و بعدازظهر تقسیم شده بود.

قسمت اول برنامه آب و رنگی دولتی داشت و با حضور خانم دستجردی  وزیر بهداشت و درمان ، آقای حاجی بابایی وزیر  آموزش پرورش ، آقایان محمدی زاده و بقائی معاونین رئیس جمهور ، همچنین آقای موسوی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری انجام شد .

قسمت اول برنامه با اهدای جوایزی به پیشکسوتان عرصه طبیعت  گردی که در قسمت بعدی سخنرانی داشتند و اعلام وقت ناهار و نماز به پایان رسید .

به دلیل ازدحام جمعیت برای صرف ناهار  تصمیم گرفتم در صندلی خود باقی بمانم ، بعد از اندکی من هم به جمع گرسنگان پیوستم وپشت  تنها میز خالی  در وسط سالن نشستم . خانم و آقای جوانی به من ملحق شدند و در سمت راست من نشستند ، بعد از آن آقایی که حدودا شصت ساله نشان میداد در سمت چپ من جای گرفت و همه مشغول صرف ناهار شدیم . البته آن سه نفر یکدیگر را به خوبی میشناختند و پس از چند دقیقه من هم آنها را به خوبی شناختم . خانم و آقای جوان مسئول برگزاری و گردانندگان همایش و شخص ثالث سخنران قسمت بعدی برنامه بود. موضوع بحث اثرات مخرب فشار نظریات جمع بر زندگی فرد بود. تنها برای اینکه اعضای میز معذب نباشند نظر خود را نسبت به بحثشان اعلام کردم که گاهی فشار جمعی باعث پیشرفت انسان میشود. آنها نیز بدون هیچ گونه تعجب یا تردیدی از اینکه من ناشناس خود را وارد بحثشان کرده ام ، تلاش در قانع کردن من داشتند، متوجه شدم هرکدام از طرفین بحث در این گمان هستند که من مسلما همراه طرف دیگرهستم. میز ما به میزگردی بسیار داغ تبدیل شد .

قسمت بعدی برنامه آغاز شد و این بار خلاف قسمت قبلی که در انتهای سالن نشسته بودم در ردیف سوم نشستم. چیزی نگذشت که سه ردیف اول سریعا پر شد. برداشتم از صحبتهای اطرافیانم این بود که صندلیهای سه ردیف اول به دعوت شدگان رسمی توسط گردانندگان همایش اختصاص دارد. احتمالا جای من می بایست در ردیف چهارم باشد و مزیت نشستن در ردیف سوم این بود که عده کثیری از جوانان هنگام سلام کردن به کنار دستی ها به من هم سلام میکردند.

برنامه با سخنرانی با عنوان "اکوتوریسم و نجوم" با حضور آقای بابک امین تفرشی آغاز شد .ایشان متولد 1357 بودند و 86 پروژه جهان در شب را در دست اجرا داشتند .

 آسمان شب را با اسلاید هایی که از مسافرت های خود به نقاط مختلف جهان برای رصد کردن انجام داده بودند، نشان دادند. از خاطرات خود و تجربیاتشان میگفتند که در شب های کویر ابر لطیفی را میبینیم که  از غرب به آرامی بالا می آید ، این ابر در حقیقت همان کهکشان راه شیریست ، همزمان با آن هزاران هزار دانه شن زیر پای شماست ، همانند کره زمین در مقابل کهکشان راه شیری.

سپس فیلم مستندی به نام " شب تخم گذاری لاک پشت " به کارگردانی میر اسماعیل میر فخرایی پخش شد. مستندی حدود بیست دقیقه در رابطه با خطر انقراض گونه ای از لاکپشت ها به اسم لاکپشت های پوزه عقابی . آقای بیژن فرهنگ دره شوری به عنوان مسئول یک پروژه ، حفاظت از تخم های این گونه جانوری در حال انقراض را در منطقه ای از قشم بر عهده داشتند . بیشترین خطر نابودی تخم ها از طرف بومیان منطقه بود که آنهارا به عنوان غذا نیمرو کرده و میخوردند . این فیلم نشان از نجات دوهزار نوزاد لاک پشت میداد که همه آن ها از تخم هایشان بیرون آمدند و  به سمت دریا روانه شدند .

آقای دره شوری خودشان بروی  صحنه آمدند و با تشویق شدید حضار روبه رو شدند . ایشان با لهجه ترکی  گفتند در زندگی با حیوانات زیادی از جمله ببر دست و پنجه نرم کرده اند به طوری که حیوان درنده دوربین عکاسیشان را به دندان گرفته بوده است . در تمام آن لحظات هیچ دلهره یا ترسی به اندازه دیدن این همه انسان در یک جا بهشان دست نداده بود و اگر راه فراری بود حتما فرار میکردند. این اولین سخنرانی مهندس دره شوری بود. ابتدا از زندگینامه خود شروع کردند. متولد سال 1322 در ایل قشقایی هستند و برای ادامه تحصیل به شیراز نقل مکان کردند. بعد از اتمام تحصیلات با عشق بسیار زیاد به سمت ایل خود بازگشتند طوری که به دلیل اشتیاق زیادی که برای برگشت داشتند منتظر فراهم آمدن یک وسیله نقلیه مطمئن نشدند و در نتیجه به علت کمبود امکانات مجبور شدند قسمتی از مسیر را ( حدود بیست و هشت کیلومتر) پیاده بروند تا به چادر های برافراشته شده ایل برسند . ایشان سال 1350 به سازمان حفاظت محیط زیست پیوستند و همانجا مشغول به کار شدند .

یکی از خاطرات ایشان متعلق به زمانی بود که یکی از یالهای البرز را فتح کرده بودند. در آنجا به قوطی قدیمی  فیلم عکاسی بر میخورند که درونش کاغذی  شامل  اسامی تیمی بوده که در سال 1330 آنجا را فتح کرده بودند. مهندس دره شوری متذکر شدند بسیاری از اسامی متعلق به اشخاصی بود که در سال 1332 در جریانات پس از نهضت ملی شدن نفت اعدام شده بودند.

سپس آقای دکتر علی یخکشی که متولد سال 1318 بودند و بیشتر عمرشان را در آلمان به سر برده بودند به روی صحنه آمدند. در سال 1353 آقای یخکشی بحث اکوتوریسم را مطرح کردند ولی مسئولان دولتی وقت با جمله " آنقدر فقیر نیستیم که دستمان در جیب دیگران باشد . " با طرحشان مخالفت کردند. سپس بعد از انقلاب در سال 58 این بار مسئولان دولتی مغایرت با شئونات اسلامی را دلیل آورده و مانع گسترش اکوتوریسم در کشور شدند  و حتی در  سال 1385 نیز به بهانه ترویج فرهنگ غرب اجازه اجرای آن در چارچوب بین المللی داده نشد. اکنون بسیار ابراز خوشحالی میکردند که همایشی به همین نام مطرح شده است وجمعیت کثیری به همین منظور گرد هم آمده اند و البته کسی نیز ظاهرا معترض به آن نیست.

حدود نیم ساعت تنفس به منظور پذیرایی با چایی و کیک به حضار داده شد .

سخنران بعدی آقایی با شلواری گشاد و جلیقه ای قهوه ای با موهای بلند از پشت بسته شده و ریشی سفید بود. او کسی به جز " مازیار آل داوود" نبود که من  در سفری که دوسال پیش با جمعی از خویشاوندان به کویر مصر( نام روستائی در کویر لوت ) داشتیم ، در دیدار از گرمه ( نام روستایی قدیمی نزدیک خور در کویر ایران ) به کاروانسرای ایشان نیز سری زده بودیم  . تا سوم راهنمایی درس خوانده بود و پس از آن در کارهای گوناگون از این شاخه به آن شاخه شده بود تا در آخر به سفال گری روی آورد. در آن زمان متوجه نابودی ده خود شد. جوانان به شهر ها روی می آوردند و سیستم کشاورزی رو به نابودی میرفت. تصمیم گرفت به ده خود بازگردد. به همراه همسر دورگه ایرانی فرانسوی خود محوطه ای را با سرمایه کم اجاره کردند و بعد از رسیدگی اندکی به آن از چند آشنای فرانسوی به خوبی پذیرایی کردند. کارشان رونق گرفت و بعد از آن تصمیم به بازسازی خانه ای قدیمی در گرمه گرفتند و که آنجا را به کاروانسرا تبدیل کردند. هم اکنون در آنجا با همراهی همسر خود از گردشگرانی پذیرایی میکنند که از سراسر دنیا به آنجا میایند.

برنامه یک ساعت دیگر با سخنرانان در زمینه های مختلف ادامه پیدا کرد.

همایش خالی از حسن نبود . تمام حاضرین با نگاهی طبیعت گرایانه در تلاش برای حفاظت محیط زیست اطراف خود بودند و بر این اعتقاد بودند که  طبیعت گردی صنعتیست پاک و اگر در ایران رواج پیدا کند درآمدی بیش از درآمد سالیانه نفت خواهیم داشت.

 طبیعت گردی با هدف حفاظت از محیط زیست  و اینکه حس طبیعت دوستی  و احترام به آن در وجود هر بشری باعث حفظ هرچه بیشتر گونه های مختلف موجودات زنده ، منابع طبیعی و محیط اطرافمان میشود .

در یکی از بروشور های همایش آمده است : اکوتوریسم شاخه ای از گردشگری پایدار است که در طبیعت اجرا میشود. سفری مسئولانه در طبیعت که موجب تخریب محیط زیست نمیشود و به بهبود زندگی جامعه محلی کمک میکند اکوتوریسم نامیده میشود. از آنجا که سرزمین ما قابلیت های فراوانی از نظر تنوع زیستی، اقلیمی و قومی دارد و با توجه به اینکه اکوتوریسم حداقل تاثیر منفی را بر فرهنگ آداب و رسوم و طبیعت هر  منطقه دارد ، ظرفیت بالایی برای رشد و توسعه آن در کشور ایران وجود دارد.

                                                                                         شیرین مدنی

شیرین مدنی فرزند آقای محمد مدنی و دانشجوی سال اول رشته مدیریت جهانگردی است.

/ 4 نظر / 8 بازدید

سرکار شیرین بانو سلام. از گزارش شما مشعوف شدم. بازهم بنویسید. لذت می بریم. ضمنأ یک سری مستند به نام Taste of Iran وجود دارد که در یکی از آنها آقای مازیار مارا با کویر و خانه های مربوط به زمانهای دور آشنا می کند. در آن ده سروهای بلند وجود دارد که سمبل زردشتیان بوده است و هنوز آن سروها سربلند و سرفراز قامت بر افراشته اند. موفق باشید. علی میرعمادی

امیرمسعود نعمت اللهی

سلام شیرین عزیز. گزارشت رو با لذت تموم خوندم. من هم یاد برنامه آقای صبا افتادم که اخیرا شبکه فارسی بی بی سی از نو گذاشت. البته اسم فارسیش یعنی "ایران من" خیلی بیشتر به دل می چسبید.

نرگس

سلام شیرین جان. بسیار از خواندن گزارشت لذت بردم. مثل همه ی متن های قبلیت در لحظاتی خواننده را غافلگیر می کنی. در بهار امسال که انگار بیشتر از هر سال دیگر بهار است (هوای لطیف، باران های بهاری، صحراهای سبز) شنیدن از طبیعت حتی به بهانه ی همایش اکوتوریسم لذت بخش است

دانشکده سبز

سلام . دوستی داشتم در دوران دبیرستان که نامش شیرین مدنی بود. متاسفانه گمش کردم. شیرین من باید متولد 66 یا 65 ببوده باشد و منزلش شهرک غرب بود. در این صورت بفرمایید به من سری بزند تا ارتباط بگیریم.بسیار تشکر