معرفی کتاب ; تفرج در باغ حکمت : از دکتر نجما المدرس : آپادانا مهر - بهمن 1390

معرفی کتاب :

تفرج در باغ حکمت

نوشته : جیمز اس کاتسینگر       ترجمه : سید محمد حسن صالحی

        انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب

سلام ،

 بعد از عرض ارادت و احترام به اهالی آپادانا می خواهم کتابی را که توسط  یکی از دوستان عزیزم با آن آشنا شدم را به شما معرفی کنم. کتاب  "تفرج در باغ حکمت" نام دارد و تالیف جیمز اس کاتسینگر با  ترجمه سید محمد حسن صالحی و از انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب است. مولف در این کتاب افکار و ایده های حکیم بزرگ عصر ما فریتیوف شوان را به خوانندگان خود ارائه میکند. فریتیوف شوان به گفته مولف یکی از مراجع و صاحب نظران معنوی بزرگ دوران ماست.

در ابتدای کتاب زندگی فریتیوف شوان به اختصار ذکر شده که خواندن زندگینامه او خالی از لطف نیست.

شوان در سال 1907  در یک خانواده کاتولیک متولد شد و در کتابخانه شخصی پدرش با قرآن و کتاب هایی نظیر بهگود گیتا (کتاب مقدس آیین هندو) ، هزار و یکشب و آثار گوته آشنا گردید . نزد دوستی یهودی ، عربی را فرا گرفت  و به آثار افلاطون بسیارعلاقه شد .

بعد از آشنایی با ادیان مختلف در اندیشه انتخاب مذهب بود.  پس از نیایش ، یک روز با خدا ی خود عهد کرد که اگر در آن  روز خاص تا قبل از ظهر نشانه ای از یکی از ادیان توجهش را جلب و احساس کند که این نشانه از جانب خداست به همان دین در آید. یک ربع مانده به ظهر آن روز ، در پاریس به یک گروه سرباز اسب سوار از شمال آفریقا بر میخورد که در لباس های کاملا اسلامی ظاهر شده بودند .  به این طریق مسلمان می شود و سپس با دراویش طریقت شاذلیه آشنا شده و به دست شیخ به سلک این طریقت در می آید.                                                                                       

کتاب های زیادی از او منتشر شده و در این کتاب با افکار و ایده هایش آشنا میشویم. کتاب قصد دارد راه کسانی که تصمیم به سلوک معنوی دارند را روشن کند.

شوان معتقد است که برای سلوک معنوی به چهار موضوع باید توجه کرد:حقیقت، فضیلت، زیبایی و نیایش. حقیقت همان ادراک خدای تعالیست. فضیلت موضوع انطباق ما با خداست. زیبایی وجنات سیمای حق تعالیست و نیایش تجمع خاطر و تمرکز ما بر وجود خداست. در این مسیر حقیقت هدف سالک است البته در تمام مسیر همراه اوست.  فضائل به ما در طی کردن مسیر کمک میکنند. حرکت ما با نیایش صورت میگیرد و زیبایی شکوه حقیقت است.                     

امیدوارم خواندن این کتاب به ما کمک کند تا بتوانیم در این مسیر زیبا و با شکوه حرکتی هر چند کوچک داشته باشیم.از الهام دوست عزیزم برای معرفی این کتاب بسیار سپاسگزارم.

در پایان پیشنهاد کوچکی دارم و آن هم باز کردن ستونی با عنوان معرفی کتاب در نشریه آپاداناست تا از این طریق با تجربیات دوستانمان در مقوله کتاب و کتاب خوانی آشنا شویم. 

                                                                         نجما

 

نظرات خوانندگان :

سه‌شنبه، ۱۱ بهمن ۱۳٩٠  - ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ  

خانم دکتر المدرس
با سلام. باید کتاب جالبی باشد. اگر مشخصات آنرا لطف بفرمائید شاید بتوان به آن دسترسی پیدا کرد. به هرحال آن چهار اصل هم جالب بود. با تشکر. علی

جمعه، ۱۴ بهمن ۱۳٩٠  - ۱۱:۴٠ ‎ق.ظ

با تشکر از پیامتان...نام کتاب مورد نظربه شرح زیر است : 

Advice to the serious seeker: Meditations on the teaching of Frithjof schuon.

 نویسنده: نجما

 

یکشنبه، ۱۶ بهمن ۱۳٩٠  - ۸:۴٩ ‎ب.ظ

خانم دکتر
سلام . تشکر. سفارش دادم. مادر گرامی را سلام بسیار برسانید.سپاس

نویسنده: علی

 

یکشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳٩٠  - ۶:۳۶ ب.ظ

 

 سرکارخانم نجما المدرس باتشکرفراوان ازشروع یک حرکت عالی من هم سالها قبل پیروگشتی درنوشته های دکتر حسین نصر (یا کمک ارزشمند جناب دکترحسین نعمت اللهی ) با شوان وکا تسینگر آشنا شدم . این کتاب کا تسینگر اما برداشت (بسیارآزاد) او ازاصول نظریات شوان است که قهم آن (برای مبتدیانی مثل من) بواسطه ارجاعات به آثار بسیارمتنوع  شوان حتی از نوشته های خود شوان مشکل تراست. همچنین یادآورشوم که تعریف دین ( و سنت که شوان تقریبا همیشه باهم همراه میکند) تعاریف معمول (بخصوص مسلمانها) ازاین کلمات نیست . همچنین فرقه ای ازشاذلیه که شوان مستقیما توسط  حضرت مریم  عذرا (که از13 سالگی برشوان ظاهرمیشده اند) شیخ آن شده است  فرقه شاذلیه علویه مرمیه است. تصویری ازمریم (کار شوان که نقاش ماهری هم بوده است) برای جناب محمد مدنی ارسال  میکنم اگرصلاح دانستند درسایت میگذارند وگرنه خصوصی برای شما ارسال خواهند کرد.

 

نویسنده: عبدالله سجادیان [as@neda.net]

 

/ 4 نظر / 60 بازدید

خانم دکتر المدرس با سلام. باید کتاب جالبی باشد. اگر مشخصات آنرا لطف بفرمائید شاید بتوان به آن دسترسی پیدا کرد. به هرحال آن چهار اصل هم جالب بود. با تشکر. علی

نجما

با تشکر از پیامتان...نام کتاب Advice to the serious seeker:Meditations on the teaching of Frithjof schuon c1997 است

علی

خانم دکتر سلام . تشکر. سفارش دادم. مادر گرامی را سلام بسیار برسانید.سپاس

عبدالله سجادیان

سرکارخانم نجما المدرس باتشکرفراوان ازشروع یک حرکت عالی من هم سالها قبل پیروگشتی درنوشته های دکتر حسین نصر (یا کمک ارزشمند جناب دکترحسین نعمت اللهی ) با شوان وگاتسینگر آشنا شدم . این کتاب کاتسینگراما برداشت (بسیارآزاد) او ازاصول نظریات شوان است که قهم آن (برای مبتدیانی مثل من) بواسطه ارجاعات به آثاربسیارمتنوع شوان حتی از نوشته های خود شوان مشکل تراست. همچنین یادآورشوم که تعریف دین ( وسنت که شوان تقریبا همیشه باهم همراه میکند) تعاریف معمول (بخصوص مسلمانها) ازاین کلمات نیست . همچنین فرقه ای ازشاذلیه که شوان مستقیما توسط حضرت مریم عذرا (که از13 سالکی برشوان ظاهرمیشده اند) شیخ آن شده است فرقه شاذلیه علویه مرمیه است. تصویری ازمریم (کارشوان که نقاش ماهری هم بوده است) برای جناب محمد مدنی ارسال میکنم اگرصلاح دانستند درسایت میگذارند وگرنه خصوصی برای شما ارسال خواهند کرد.