آیات الولایه

(آیات الولایه)

 

در مرداد ماه امسال جهت شرکت در مراسم و جشن های عقد آ قای محمد رضا سادات سفری به اصفهان داشتم و الحق همه گرد همایی هایی که به این مناسبت بر پا شد ، چه بر سر سفره عقد و چه پذیرایی در تالار بزرگ نور و چه جشن وسرور و پایکوبی بعدی جوانان در همان شب عقد کنان و چه جلسه پاگشای چند منظوره در دولتسرای آقای دکتر علیرضا همه و همه گرم و دلچسب و خاطره انگیز و دوست بداری بود.

برای محمد رضای عزیز و همسرشان مریم خانم آرزوی خوشبختی و بهروزی و شادکامی در زندگی را دارم.

و اما بعد ، در منزل خانم نعمت اللهی (مدرس زاده ) خانم دایی بزرگوارم بودم که  کتابی توجهم را جلب کرد . نام کتاب " آیات الولایه " تالیف  مرحوم آقای " سید مهدی سجادیان " بود.

یک نسخه از کتاب را به لطف خانم حوری نعمت اللهی ( سادات ) بدست آورد م . کتاب در 166 صفحه و به صورت زیراکس روی کاغذهای یکرو، در قطع A4  تهیه شده و به پاکیزگی  جلد شده است .

نخستین برگ کتاب به عکسی از شمایل حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب به قلم " علی بن محمد ابراهیم " ( استاد علی نقاش ) مزین گشته است . در توضیح ابتدای کتاب می خوانیم : آیاتی از قران که در شان حضرت امیرالمومنین صلوات الله و سلامه علیه و ائمه اطهار علیهم السلام وارد شده است و در صفحه بعد مراجع و ماخذ تفاسیر آیات به این شرح معرفی شده اند : "در تفسیر آیات فقط از تفسیر مجمع البیان شیخ طبرسی که معتبر ترین تفسیر شیعه و تفسیر المیزان علامه طبا طبایی که کامل ترین تفاسیر است و تفسیر فارسی منهج الصادقین ملا فتح الله کاشانی استفاده شده و به هیچ گونه تفسیر دیگری مراجعه نشده است ."و بدین روال تا 135 آیه  وارد و تفسیر شده است .

 پس از آن در قسمت دوم کتاب و در ابتدای صفحه 127 با عنوان اصول کافی ، میخوانیم : "علاوه بر آیاتی که از تفاسیر نقل شد آیات دیگری در اصول کافی در شان ائمه اطهار علیهم السلام ذکر شده که از شرح و ترجمه اصول کافی استاد و علامه آیه الله محمد باقر کمره نقل میشود . استاد از شرح اصول کافی مرحوم مجلسی رضوان الله علیه استفاده نموده اند."  در دنباله 74 آیه دیگر با تفاسیر آنها آمده است .

آقای سید مهدی سجادیان از قضات برجسته و صاحبمنصبان عالیرتبه دادگستری ، دانشمند و آراسته به صفات و فضایل انسانی بودند . با قران بسیار مانوس بودند و میدانم که در تابستان 1352 ، در جلسات هفتگی که در زمینه معارف قرانی و شیعی در منزل تابستانی علامه طباطبایی در درکه تهران و با حضور چندتن از اهل علم ، از جمله دکتر سید حسین نصر تشکیل میشد ، شرکت میکردند . روحشان شاد باد .

در چگونگی فراهم شدن  این کتاب خانم فاطمه نعمت اللهی ( مدرس زاده ) اینگونه گفتند که مرحوم آقای سجادیان در یکی از سفرهایی که پس از باز نشستگی و فراغت از کار اداری به اصفهان داشتند ،از اینکه مشغول تدوین و گردآوری آیاتی از قران مجیدند که در باره ولایت علی علیه السلام و فرزندانش میباشند ، سخن به میان آورده بودند و این موضوع با علاقه شنوندگان مواجه شده بود . این گذشت ، آقای سجادیان به رحمت ایزدی پیوستند ولی شنوندگان   علاقه مند پیگیر یاد داشت های آقای سجادیان از فرزند شان آقای مهندس عبدالله سجادیان شدند . و در نهایت این پیگیری به چاپ و تکثیر کتاب حاضر انجامید ، که مورد استفاده در جلسات قرانی هفتگی جمعی از بانوان فامیل است .

زحمات آقای عبدالله سجادیان در تهیه نسخه تایپ شده از یادداشت های پدر گرامیشان و همکاریشان در تسهیل دسترسی علاقه مندان به ثمره زحمات آن بزرگوار ، جای تشکر دارد.

و نیز در این میان جدیت خانم مینا نعمت اللهی ( همسر سرور ارجمندم آقای باقر نعمت اللهی ) در تهیه و تکثیر و تجلید پاکیزه این کتاب شایان تمجید و تقدیر فراوان است .

خویشاوندان علاقه مند به تهیه این کتاب میتوانند با ایشان تماس بگیرند. در ضمن هدیه کتاب مبلغ ده هزار تومان است.

در خاتمه چند پیشنهاد هم که برای بهتر شدن کتاب در تکثیر های بعدی به نظرم رسیده است به عرض میرسانم : در صورتیکه از پشت وروی کاغذ استفاده شود و مطالب هر صفحه در یک دوم قطع فعلی ( که کاملا کافی هم به نظر میرسد ) کپی گرفته شود ، کتابی سبک تر و نقلی تر و احتمالا کم هزینه تر در دست خواهیم داشت .

ترجمه آیات که قبل از هر  تفسیر آمده است ، به فارسی روان نبوده و تحت اللفظی است .اگر بتوان در این مورد  یکی از ترجمه های روان و سلیس  قران مثلا ترجمه الهی قمشه ای را جایگزین و یا به متن حاضر افزود ، استفاده از کتاب  بسیار دلپذیر تر خواهد شد. البته لازمه انجام این امر، کسب اجازه از فرزند آن بزرگوار و هم فکری وهمکاری صاحب نظران قران شناس است .

جای معرفی نامه مختصری در مورد زندگی و سوابق تحصیلی و مرتبه علمی مولف دانشمند کتاب ، در مقدمه خالی است. هرچند ایشان آنقدر بزرگوار و فروتن بودند که وقتی یاد داشت های اولیه کتاب در زمان حیاتشان آماده شده بود ، مایل و راضی بوده اند ، که نتیجه زحمات ایشان حتی به نام دیگری انتشار یابد تا مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد.

 

                                                                           محمد مدنی           

/ 1 نظر / 8 بازدید
مریم نعمت اللهی

ممنون .مطالب رو خیلی دوست داشتنی و زیبا نوشتید چه خاطرات بالا و چه معرفی این کتاب از اقای سجادیان که الحق انسان شریف متین بزرگوار و دوست داشتنیی بودند. روحشان شاد