دندان و باقی قضایا

دندان و باقی قضایا

مرا بسود و فرو ریخت هرچه دندان بود             نبود    دندان  لا بل  چراغ   تابان  بود

سپید  سیم رده بود  و در     مرجان بود              ستاره سحری بود و قطره باران   بود

یکی نماند کنون زان همه بسود و بریخت           چه نحس بود همانا که نحس کیوان بود


وقتی دهسال پیش این شعر رودکی را می خواندم و از زیبایی توصیفش لذت میبردم ، باورم نمی شد که دارم وصف حال خودم را در دهسال بعد میخوانم . البته اوضاع خوشبختانه به این بدی ها هم نیست و قبلش هم به درخشانی وضع رودکی نبوده است . از هر دو طرف کمی اغراق شده است . راستش من حدود پنج سالی میشد که بطور جدی و پیگیر پیش دندان پزشک نرفته بودم . دو سال پیش هم که شدت و ادامه درد دندان مرا روانه دندان پزشک کرد به مجرد مختصر التیامی پیگیری را پشت گوش انداختم . موقع غذا خوردن یکی از دندان هایم تحمل فشار را نداشت من هم با پررویی از سمت دیگر غذا را می جویدم . یکوقت شد که حتی  بعضی اوقات بوی بد دهانم باعث آزار اطرافیان میشد و من سعی میکردم با آدامس و اسپری خوشبو کننده دهان موضوع را رفع و رجوع کنم . دوبار تاج دو تا از دندان های عزیزم که به شدت ضعیف شده بودند موقع غذا خوردن عادی و نه هنگام فندق و پسته شکستن ، از میان شکستند و ریختند ، باز هم من به روی مبارکم نیاوردم . تا یکروز موقعی که بی خیال به اخبا ر کوتاه رادیو " پیام" گوش میدادم ، این خبر را شنیدم که مطالعات محققان دانشگاه آکسفرد نشان داده است که احتمال بیماری های قلبی ، ریوی، کلیوی ، کبدی ، و سرطان در آن ها که مشکلات دهان و دندان دارند  15 % بیشتر است . دیگر ترس از مته و کلبتین دندان پزشک محلی از اعراب نداشت و تعلل بیش از این جایز نبود . به جانب مطب دندان پزشکی دویدم ، معالجات شروع شد و چند دندان پزشک متبحر در گیر درمان من شدند . پس از گذشت یکماه و کشیدن دو دندان ، دیدم دکتر ها در امر وضعیت دندانی من حیران مانده اند ، که کدامش را به کدامش ببندند . خلاصه من را جهت ادامه درمان به یک کلینیک دیگر ارجاع دادند .

 من هم تنها راه نجات خود را در مراجعه به دندان پزشکی  خویش، ماهر و دلسوز دیدم که از زمان کودکی دوست و گاه هم سخن و هم بازی بوده ایم . دکتر اصغر نعمت اللهی را میگویم .

الان تقریبا سه ماه است که معالجاتم را پی گرفته ام و وضع ظاهری و بهداشتی دهان و دندانم بهبود چشم گیری یافته است . کار دکتر نازنین گاه در حد هنر است و دلسوزیش برای حفظ آنچه باقی است به درجه ایست که نصف یک دندان مرا که نیمه ریشه اش کاملا پوسیده بود ، کشید و نیمه مفیدش را بجا گذاشت با این امید که در برنامه درمان بکار آید.

توصیه من به شما در هر سنی که هستید این است که قدر دندان هایتان این نعمت خدادادی را بدانید . علاوه بر مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان که معمول است ، هر موقع برای شستن دست هایتان جلوی شیر آب قرار میگیرید ، چندین دور هم آب دور دهان و همه دندانهایتان بگردانید و ذرات ریز خوراکی ها را به این ترتیب تا میتوانید خارج   کنید . شک ندارم که این عمل ساده در بهداشت و سلامتی و دوام هرچه بیشتر  دندان ها بسیار موثر خواهد بود.

  
                                                                                محمد مدنی

/ 1 نظر / 8 بازدید
IP

تا حالا به خودكشي فكر كردي؟