مقدمه ای بر نامه های پاریس : از محمد مدنی : آپادانا بهمن 1394

ساعت ۶:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۴/۱۱/۳   کلمات کلیدی: دکتر ابراهیم نعمت اللهی    

 با ز نشر از بهمن 1394 

مقدمه بر ، نامه های از پاریس به پاقلعه

جمعه  2 بهمن  1394

مجموعه ای که به تدریج تقدیم میگردد باز نویسی همه نامه هاییست که آقای دکتر ابراهیم نعمت اللهی  وقتی در پاریس و فرانسه به تحصیل طب اشتغال داشتند ،  برای اهالی پاقلعه و اکثرا ٌ جهت مادر وپدرشان نوشته اند . مرحومه مادرشان نامه های فرزند عزیز و دور از وطن را میدهند به صحافی از اخوان خانقاه  با نخ و سوزن میدوزد و دو طرف آنرا هم مقوا میگذارد . این مجموعه نزد آقای محسن نعمت اللهی حفظ میشود تا زمان در گذشت دکتر نعمت اللهی در سال   1360 ، که در این موقع دایجون محسن این نامه ها را به شیما خانم دخت گرامی آقای دکتر  میدهند .

من تا حدود چهار سال پیش از اینکه این نامه ها همچنان موجود است بی خبر بودم ، البته از مادرم شرح نامه های "داداش دکترم"  را که ننه جون ( آنگونه که مادرم و سایر خواهران و برادرانشان مادرشان را می خوانده اند . ) آنرا صحافی کرده بودند شنیده بودم .

به هر روی تلاش مرحوم دکتر شریعت و پرس و جوی ایشان از شیما خانم که میخواست کتابی در مورد پایه گذاران پزشکی نوین ایران  تهیه کند ، موضوع نامه ها را مجددا ٌ به یاد ها آورد.

شیما خانم لطف کردند و نامه ها را به من امانت دادند . این نامه ها مجموعا ٌ  56 تا  بود که بین سال های 1307 تا پایان 1309 نوشته شده است . افسوس که ظاهراٌ نامه ای از سال  های 1310 تا 1315 که جزو سال های اقامتشان است در فرانسه ، در دست ما نیست . خیلی اتفاقات طی این سال ها هم در پاقلعه و هم در دوره تحصیلی دایجون دکتر در فرانسه برایشان روی داده است که از بازتاب این رویداد ها بر روحیه شان ، در صورت وجود نوشته ای می توانستیم با خبر شویم .

در باز نویسی نامه ها تا حد ممکن به نشانه گذاری دایجون دکتر پا یبند بوده ام . تاریخ گذاری نامه ها توسط ایشان گاه به قمری و گاه به شمسی و گاه هم بدون تاریخ کامل بوده است در همه موارد معادل شمسی را یافته ام . و یا به قرینه مطالب نامه تاریخ نامه را به تقریب یا تحقیق مشخص کرده ام . غیر از نامه به پدر و مادر ، مخاطبین چندین نامه دیگر را نیز به قرینه حد س زده ام ( زیرا در متن آن ها را به نام خطاب نکرده اند ). در مورد اشخاص مذکور در نامه ها نیز پرس و جو کرده ام و اطلاعات کسب شده را در ذیل نامه ها ذکر کرده ام . خویشاوندان نزدیک را عمدتا ٌ با ذکر نسبت یاد کرده اند و از آنجا که مثلا ٌ کلمه "دختر عمو" را هم به معنای دختر عموی خودشان یا مادرشان یا پدرشان به کار برده اند  این شناسایی دقیق اشخاص را مشکل تر کرده است.

نامه ها را به ترتیب تاریخ از  10 تا  490 شماره زده ام .

امید به ایزد یکتا  متن منقح این نامه ها , تکمیل شده  با توضیحات  وافی به همراه شرح مختصری از زندگی و تحصیلات آقای دکتر نعمت اللهی  در آپادانا در دفعات منتشر خواهد شد . برای بهتر شدن و کاملتر شدن این مجموعه که به یاد این عزیز گران مایه است . راهنمایی و تذکرات شما در مورد افراد یا وقایع مذکور در این نامه ها بسیار ارزنده و مغتنم و موجب تشکر اینجانب خواهد بود.

ارادتمند ،

 

                                                            محمد مدنی

/ 0 نظر / 54 بازدید