نظری و سخنی در باب نیایشگاه : مهندس رضا مدنی : آپادانا شهریور - مهر 1389

سخنی و نظری در مورد ساختمان نیایشگاه میر عماد

 

جبین را سجده فرسای ره پیر مغان کردم

به بام کعبه دل میزنم ناقوس ترسا را

 

با سلام و تحیت

احتراماً از مساعی سرور گرامی جناب آقای محمد مدنی به جهت  پیگیری و درج گزارش ویژه نیایشگاه میرعماد تشکر نموده ، ضمن تقدیر از همراهی جناب آقای مهندس میرعمادی ،  با ملحوظ نمودن آیه شریفه " ان اکرمکم عندالله اتقکم " مبنی بر اینکه تنها ملاک برتری تقوای الهی است و همانا هیئت و هیبت کاخ و بارگاه و گنبدخانه ، شان  و مقام و منزلتی را   حاصل نمی نماید و  با عنایت به اینکه طرح اولیه ساختمان جدید الاحداث مشروط بر حفظ چهارطاقی قدیمی مورد تایید و تصویب مجمع فامیلی قرار گرفته بود و در ارتباط با تغییر طرح و آنچه از آن به ضرورت تخریب چهارطاقی ، یاد شده  نظرخواهی و تاییدی از بزرگان فامیل اخذ نگردیده است ، صرفاً در کالبد یک تماشاگر و نه بیش از آن مواردی را بشرح ذیل بعنوان نکات مبهم پیرامون عمارت مزبور  و بنای آن ، معروض مینمایم تا مگر در فرصتی دیگر توضیحاتی بر آن مرقوم فرمایند.

1-به نظرمیرسد ابعاد گنبد ساخته شده با ابعاد ساختمان زیرین آن در تناسب نبوده و گنبد به مراتب از ساختمان بزرگتر باشد . مضاف بر اینکه ساختار نمای برونی گنبد و ساختمان نیز به لحاظ نوع ، رنگ و سایز آجرها  از هارمونی و هماهنگی لازم برخوردار نمیباشد.

2-وجود شیشه های ثابت و مشجر دو جداره در ترکیبی با شبکه آجر نما علاوه بر تاریک نمودن نسبی فضای داخلی عمارت امکان تهویه طبیعی هوا را نیز از بین برده و علاوه برپایین آوردن ضریب امنیتی درون ساختمان بدلیل عدم وجود دید  و اشراف بیرونی ، در صورت صدمه دیدن هر یک از حبابهای شیشه ای نیز امکان تعویض آن براحتی میسر نمی باشد.

3-جهت نورپردازی گنبد و ساختمان و روشنایی فضای بیرونی هیچگونه طراحی و اقدام خاصی صورت نگرفته است در حالیکه در چهارطاقی قدیمی بر روی هر رکن 2 چراغ (مجموعاً 8 چراغ) تعبیه گردیده بود و بهر کیفیت تا حدودی پاسخگوی تاریکی شبانگاهی اطراف بنا بود.

4-تخریب برخی از آثار قبور حاشیه ساختمان  از جمله مرقد مطهر جناب آقای فاتحی -  از وعاظ قدیمی و بسیار خوشنام اصفهان -  و همسرشان  و متاسفانه عدم بهسازی و ترمیم  شایسته آن که بدلیل بزرگواری و  شخصیت والای بازماندگان ایشان  مورد اغماض قرار گرفت  از جمله ایراداتی است که پاسخ آن در خور توجه است.

5-هیچگونه فضای سبز و طراحی خاصی برای محوطه بیرونی ساختمان منظور نگردیده  است.

6-در ارتباط با فضای درونی عمارت نیز  به نظر میرسد با توجه به ملزومات و تجهیزات مدرن امروزی عدم تعبیه سیستم صوتی ، حرارتی و برودتی ، نورپردازی و حفاظتی از جمله مواردیست  که مستلزم بررسی و تجدید نظر خواهد بود.

7-مدت زمان بسیار طولانی احداث بنا  همراه با  عدم انضباط ، ساماندهی ، نظارت  و نظافت کارگاه ساختمانی در دوران مذکور از جمله ایرادات وارده و مورد اتفاق نظر عموم افرادیست که هر کدام به عللی در طی سنوات گذشته به این گورستان مراجعاتی داشته اند.

8-نظر به اینکه عمارت قدیمی(چهار طاقی معروف) به لحاظ استحکام خوشبختانه هیچگونه نقص و ایرادی نداشت و ظاهراً تنها نقیصه اش انحراف جهت قبله آن بوده است ، این پرسش مطرح میگردد که آیا شایسته تر نبود هزینه ساخت عمارت جدید (که البته در گزارش به آن هیچ اشاره ای نگردیده است) صرف ساختن درمانگاه و یا مدرسه و یا هر مرکز عام المنفعه دیگری در دهستان گورت میشد  و باقیات الصالحات ارزنده ای  برای بانیان آن میگردید؟ هرچند که صلاح مملکت خویش خسروان دانند!

9-پیشنهادی نیز جهت جناب آقای محمد مدنی عزیز  دارم که در صورت امکان در حاشیه گزارش اخیر آپادانا نسبت به برگزاری یک نظر سنجی(رفراندوم) به منظور سنجش اقبال ساختمان جدیدالتاسیس نزد آرای فامیلی ،  تمهیدات و اقدام لازم مبذول فرمایند.

10-و اما آخرین مطلب و بقول حضرات آقایان وعاظ " گریز"  این مقال یک سئوال و آن اینکه : همه ما بعنوان فرزندان (خاندان) میرعماد که کم و بیش از دور و نزدیک با شدت  و یا قلت  پیرامون ساختن و ساختمان یک عمارت آنهم در گورستان این چنین به بحث  و مباحثه مینشینیم تا چه اندازه با اصلی به نام صله رحم انس و الفت داریم و بعبارتی جویای حال و احوال مهتران  و بزرگان  و خویشاوندانی  هستیم که به حمدلله هنوز از وجود عزیز و مغتنمشان بهره مند می باشیم؟ 

 

طواف کعبه دل کن اگر دلی داری

 دلست کعبه معنی ، تو گل چه پنداری؟

                                                                                                  

با احترام مجدد

 

سیـد رضا مدنی

 

مرداد 89

 

 

/ 2 نظر / 6 بازدید

رضاجان عزیز سلام. عزیزم من هم با نظر شما موافق بوده و هستم البته نه از بعد مهندسی آن که فی الواقع هیچ نمی دانم. اما حالا که این کار صورت گرفته و این بنا آماده شده آیا بهتر نیست بحث آنرا خاتمه بدهیم. زحمات برادران میرعمادی قابل تقدیر است اما کاری که باید ما فرزندان جناب میرعماد بکنیم این است که کار را به جائی نرسانیم که از شان و مقام ایشان کاسته شود. آن میرعماد که پدران ما از وی سخن بمیان می آوردند خاکی تر از آن بوده است که به دنبال گنبد و بارگاهی باشد. اگر جز این بود جناب ایشان در چند صد سال پیش این کوه و کمر را برای خود اختیار نمی کرد و همچون دیگران صدر نشین کاخ حکام زمان می شد. چشمها را باید شست - چور دیگر باید دید. دست گل همه درد نکند.علی میرعمادی

محمد مدنی

زایمان سخت و طولانی و به جای نه ماه نه سال به طول انجامیده است مادر سر زا رفته است . ولی شکر خدا حالا باید نوزاد را از محبت سیراب کرد . نوزادی که به نظر من زیباست و می تواند جایگزین و یاد آور برومند مادر باشد .