مجالس روضه در پاقلعه امروز : نوشته رضا مدنی : آپادانا بهمن 1387

فلک با اهل حق بیداد تا چند روان مصطفی نا شاد تا چند دل آل نبی را کرده ای خون ترا این کج مداری تا کی و چون موافق بس کن این افغان و ماتم سخن کوتاه کن والله اعلم

 

 

 

برای تهیه گزارشی در مورد مجالس روضه خوانی که در حال حاضر در پاقلعه در ایام سوگواری محرم و صفر توسط اعضای فامیل ما برگزار میشود از جناب آقای مهندس رضا مدنی که خود یکی از دست اندر کاران فعال این مراسم هستند ،کمک خواستم و ایشان با لطف تمام این خواهش مرا بجا آوردند. شرح زیر نگاشته ایشان است .

 

****************************

مجالس روضه در پاقلعه امروز ١ ) )

 

الف) خونه کهنه :

 

 دهه اول محرم از 4 لغایت 11 محرم در منزل باباجون ( خونه کهنه){مرحوم آقای آقا  محسن نعمت اللهی} که علی قولی سابقه 30 ساله داشته و البته در سالهای اولیه  که همزمان با دوران طفولیت بنده بود ، در منزل شخصی خودشان  برگزار میشد و در سنوات بعد به علت کمبود فضا و نیز پس از انجام  تغییرات و نوسازی خونه کهنه به این  مکان منتقل شد.

وعاظ شاخص و  برجسته ای طی این سال ها  در این روضه خوانی حضور داشته اند از جمله مرحوم حاج آقای فاتحی ، مرحوم حاج آقا حسین رییس الواعظین ، مرحوم حاج آقا نور عاملی و آقایان روضاتی ، رکن ، سعادتی ، علوی و شریفیان که بعضاً کما کان نیز حضور دارند.

در گروه مداحان نیز تعدد و تکثر زیاد است اما از جمله میتوان به مرحوم حاج مرشد کرمعلی دوامی ، مرحوم مرشد حبیب اله ایزد خواستی ، مرحوم حاج آقا جلال موسوی ، مرحوم حاج احمد صفا و آقایان  قدرت الله نعمت اللهی ، غلامحسین و قدیر علی دوامی ، حاج آقا رضا هوائی ، حاج بهمن طاووسی ، علی طاووسی ، منصور میرفروغی ، حاج حسن خیری و .... اشاره نمود.

روضه ها صبح از حدود ساعت 7 با تلاوت قرآن و زیارتی مخصوص آغاز و به ترتیب با حضور وعاظ و مداحین تا حدود ساعت 11 و  در ایام تاسوعا و عاشورا تا اذان ظهر ادامه می یابد.

صبحانه ها نیز در سنوات اول عمدتاٌ شامل نان و پنیر و سبزی و خرما و حلوا ارده بوده که در سالهای اخیر در بعضی روزها با صبحانه های نذری نظیر آش و ... پذیرایی میگردد. قابل توجه این که هر سال کادر اجرایی مفصلی به امر تهیه و توزیع صبحانه مشغول می باشند که محوریت آن را عمدتا خانمها بهده دارند.

چایی نیز که جزء لاینفک پذیرایی است و البته در برخی سالهای گذشته در بعضی از روزها درکنار چایی با شیر گرم هم پذیرایی شده است. البته با توجه به مشکلات خاص نگهداری و سلامت شیر این برنامه محدود شده است. در روزهای یازدهم محرم نیز بروال گذشته علاوه بر چایی با قهوه نیز پذیرایی میشود

ظهرهای تاسوعا نیز بانوان فامیل و دوستان و اخوان میهمان سفره کرم حضرت قمر بنی هاشم (ع) با میزبانی  پر صدق و صفای مامانجون {سرکار حاجیه خانم فاطمه نعمت اللهی )هستند و بعضاٌ حضور آنها تا شب عاشورا و مراسم طبخ حلوای حضرت سید الشهداء(ع) ادامه خواهد داشت.

همچنین ظهرروزهای  یازدهم هم آقایان مداحین و وعاظ و خدمه و ... میهمان سفره آبگوشت حضرت ابوالفضل العباس (ع) هستند .

تعداد عزاداران هم بسته به روز و ایام و تعطیل بودن مراکز اداری و آموزشی و ... متفاوت و از 50-60 نفر تا حدود 300 نفر در روزهای تاسوعا و عاشورا متغیر است.

دستجات عزاداری نیز عمدتاٌ در سه روز پایانی یعنی 9 ، 10 و 11 محرم می آیند و هر کدام با شیوه ها و مداحان خاص خود حال و هوای متفاوتی را ایجاد می کنند.

طبق روال سالهای گذشته، ظهر عاشورا جمعی از فامیل و دوستان و اخوان در کنار تربت اجدادمان در بقعه تخت فولاد گرد هم آمده و برنامه با حضور هیئت عزاداری محله تخت فولاد و ذکر مصیبت و عزاداری و اقامه نماز و صرف ناهار به انجام میرسد.

تدارکات روضه ها عموماٌ از 7-8 روز قبل با آماده سازی مکان و فضا و نصب پارچه ها و سیاه بستنها و تهیه مقدمات پذیرایی ها آغاز و در روزهای روضه در بخشهای متفاوت و متعدد ادامه می یابد تا اینکه در ظهر روز یازدهم و یا روز دوازدهم با  جمع آوری و ... خاتمه می یابد.

 خدمه از زن و مرد و پیر و جوان عاشقانه حضور دارند و به عشق حضرت ابا عبدالله الحسین و برگزاری با شکوه و آبرومندانه مراسم عزاداری ایشان فعا لیت می نمایند.

حضور ، مدیریت و اقدامات  شبانه روزی دایجون اکبر {جناب آقای حاج اکبر آقا نعمت اللهی } که عملاٌ بلا فا صله پس از برگزاری جشن عید غدیر شروع میشود در کنار ارشادات مامانجون سنگ زیرین این عزاداری است که انشا الله خداوند وجودشان را مستدام و از گزند کسالت و بیماری و نیت و نظر بد محفوظ و مصون بدارد. جای باباجون با دریایی از آرامش و متانت و بزرگواری و دایجون اسماعیل {مرحوم آقای اسماعیل نعمت اللهی }با کوهی از صبر و  مظلومیت ، بی نهایت بی نهایت  خالی است.

 

                                                                           رضا مدنی

 

                   *********************************************

 

آقای رضا مدنی فرزند آقای حاج محمود مدنی و خانم انسیه نعمت اللهی هستند .در سال 1378 در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد فارغ التحصیل شده و از سال 1383 در استانداری اصفهان مشغول بکار میباشند .

/ 1 نظر / 31 بازدید
علی اصلان

salam tooye ax hayi ke dar apadana gozashte boodid yek ax bood ke dar oon hoseyn aghaye tork namborde boodid shomareye 18 ishoon hoseyna agha ye tork ya hoseyn aghaye aslan hastan va ishun jad man hastand vaghean bekhatere be eshterak gozashtane in ax az shoma moteshakeram